Barczewo

Trasa w Gminie Barczewo wybrana

News Historia wzrostu aktywności fizycznej w Gminie Barczewo sięga początków zeszłego roku. Wtedy to Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” wpadło na pomysł utworzenia szlaku pieszo-rowerowego o nazwie „Warmińska Niteczka”.

Szlak pierwotnie miał przebiegać tylko przez Gminę Barczewo, ale po licznych rozmowach z przedstawicielami pobliskich samorządów oraz Nadleśnictwa Olsztyn, trasa rozwinęła się do ponad 80 km i w dzisiejszych planach przebiega przez malownicze tereny 4 samorządów lokalnych (Gminę Barczewo, Gminę Dywity, Miasto Olsztyn oraz Gminę Purda) a także tereny Nadleśnictwa Olsztyn. 

Ten pomysł został nagrodzony na początku 2014 roku prestiżową dla organizacji pozarządowych oraz współpracujących z nimi samorządów nagrodą „Super Samorząd 2013”. Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” oraz Gmina Barczewo ma zatem duże doświadczenie w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Stąd też w momencie ogłoszenia konkursu na PZU Trasy Zdrowia PZU, bez wahania przystąpiono do wspólnej realizacji pomysłów, które wyszły z inicjatywy mieszkańców zainteresowanych wsi. Założeniem najważniejszym przy planowaniu było połączenie tras z „Warmińską Niteczką” i tak narodziły się trzy pomysły na lokalizację.

Trzy zgłoszone trasy przebiegały przez 3 różne miejscowości Gminy Barczewo: Kaplityny, Nikielkowo, Wójtowo. Na drugim spotkaniu konsultacyjnym mieszkańcy ww. miejscowości zgodnie, wspólnie i jednogłośnie wybrali trasę w Wójtowie. Trasa przebiegać będzie głównie przez piękny, malowniczy las Nadleśnictwa Olsztyn. Początek i koniec trasy zlokalizowano przy Restauracji w Wójtowie, gdzie można zostawić samochód napić się kawy i wybrać się na PZU Trasę Zdrowia. Trasa łączy 2 miejscowości Kaplityny i Wójtowo. W bliskim sąsiedztwie znajduje się rozlewisko Kanału Elżbiety z urokliwym miejscem na ewentualny piknik.


Autor tekstu i zdjęć: Jakub Żywicki

Aktualności

Projektu PZU Trasy Zdrowia

Barczewo

Trasa w Gminie Barczewo wybrana

Historia wzrostu aktywności fizycznej w Gminie Barczewo sięga początków zeszłego roku. Wtedy to Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” wpadło na pomysł utworzenia szlaku pieszo-rowerowego o naz...

Czytaj więcej