Warsztaty konsultacyjne - niech zdecydują mieszkańcy

Mieszkańcy chcą aby ich miejscowość była przyjaznym miejscem do życia. Przedstawicielom lokalnych władz również przyświeca ten cel. Sposobów jego realizacji jest jednak bardzo wiele. Dla jednych będzie to bezpieczne otoczenie dla ich dzieci, dla innych dostępność miejsc pracy, podczas gdy jeszcze inna grupa nie wyobraża sobie życia bez dostępu do rozrywki i kultury.

Prezentowane przykłady wynikają z różnych potrzeb mieszkańców. Wyobraźmy sobie jednak, że mieszkańcy mają pewną wspólną potrzebę - posiadania kompleksu do bezpiecznego uprawiania aktywności fizycznej w atrakcyjny sposób. Wszyscy zgadzają się również co do tego, że potrzebna jest im nowa przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Lokalny samorząd podejmuje decyzję o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację tego planu.

Klamka zapadła:  tworzymy PZU Trasę Zdrowia!

Najważniejsza decyzja została podjęta, ale łatwo wymienić pytania które będą zadawali sobie teraz mieszkańcy:

  • gdzie powstanie Trasa,
  • kto będzie się nią opiekował oraz zarządzał,
  • co się będzie działo na Trasie: zajęcia dla dzieci a może warsztaty dla biegaczy?

Na te i inne pytania, lokalni interesariusze “PZU Trasy Zdrowia” - mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie lokalnych stowarzyszeń, klubów sportowych, szkół, biblioteki czy OSiR-u - będą mieli okazję odpowiedzieć podczas serii warsztatów konsultacyjnych (od dwóch do trzech), które odbędą się w 35 gminach wyłonionych w pierwszym etapie konkursowym.

Warsztaty poprowadzi delegowany przez Operatora Krajowego Programu moderator, który będzie dbał o odpowiedni rytm spotkań oraz wypracowanie wspólnych decyzji grupy. Przy pomocy moderatora, mieszkańcy:

  • zadecydują o ostatecznej lokalizacji i przebiegu Trasy,
  • wypracują Plan Animacji na PZU Trasie Zdrowia,
  • wybiorą Operatora Lokalnego Trasy.