Natura na lepsze sampoczucie

Otyłość, zmęczenie czy depresja mogą być wynikiem braku kontaktu z naturą. To przede wszystkim styczność z przyrodą daje nam energię i siły witalne. Już 5 minut ruchu w otoczeniu zieleni sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie. Tylko czy z tego korzystamy?


Siedzący tryb życia, ciągły pośpiech, brak odpowiedniej ilości snu i stres nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy już mamy wolną chwilę, najczęściej, zamiast pójść na spacer, siedzimy przed telewizorem lub komputerem. Liczba bodźców, które docierają do naszego mózgu każdego dnia, nie pozwala nam na właściwy odpoczynek i wymusza większą aktywność całego organizmu.


Wyniki badań naukowców, między innymi z University of Washington w Seattle, pokazują, że dzieci mieszkające w otoczeniu zieleni są mniej otyłe, a osoby dorosły rzadziej popadają w depresję i są mniej podatne na infekcje dróg oddechowych czy migrenę.


Przebywając wśród zieleni dotleniamy organizm, w tym mózg, co wpływa korzystnie na koncentrację czy pamięć. Poprawiamy sprawność układu krążenia, oczyszczamy drogi oddechowe i budujemy swoją odporność. Obniżamy poziom hormonu odpowiedzialnego za stres i uspokajamy układ nerwowy.


Pozwól swojemu organizmowi odpocząć i zregenerować siły, skorzystaj z „PZU Trasy Zdrowia”. Ten mini kompleks sportowo-rekreacyjny to nie tylko miejsce indywidualnej aktywności ruchowej mieszkańców. To także pole do działania na rzecz całej społeczności, poprzez organizację festynów, pikników, zawodów czy lekcji wychowania fizycznego.