Spróbuj czegoś nowego - wypożycz sprzęt sportowy

Wypożyczanie kojarzy nam się głownie z biblioteką i książkami. Osoby urodzone przez rokiem 90, które pamiętają świat sprzed ery internetu, wiedzą jaką furorę robiły niegdyś wypożyczalnie kaset wideo. Amatorom zimowych sportów zdarza się wypożyczyć zimą narty lub łyżwy. Od kiedy stać nas na więcej przestaliśmy wypożyczać. Jeśli coś jest nam potrzebne łatwiej jest to kupić niż pożyczyć i martwić się o termin zwrotu.

Tymczasem użyczanie i wypożyczanie staje się znów modne. 

W zeszłym roku na ulicach Warszawy furorę zrobiły rowery Veturilo, czyli system wypożyczalni, w których przez cały sezon można wypożyczyć rower wprost z ulicy. Użytkownicy płacą od wykorzystanej godziny i mogą zwrócić sprzęt w którymkolwiek z kilkudziesięciu punktów odbioru i zwrotu. Mieszkańcy Warszawy, wśród których jest wielu studentów i przyjezdnych docenili swobodę jaką daje Veturilo. Czy równie entuzjastycznie korzystaliby z podobnej wypożyczalni samochodów? Z takiej metody mogą korzystać mieszkańcy wschodnich i zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Amerykanie rejestrują się w systemie i wypożyczają samochód niemal spod własnego domu na dzień lub kilka godzin. Z takiego rozwiązania korzysta każdego roku ponad ¾ mln ludzi. 

W ten sposób można korzystać nie tylko ze środków transportu, na świecie działają serwisy pozwalające sąsiadom bezpłatnie pożyczać sobie sprzęty takie jak kosiarki i młotki. Potrzebujesz krzeseł na imprezę a może organizujesz wieczór filmowy i jest ci potrzebny rzutnik? Dzięki różnym serwisom twoje domowe zasoby powiększają się o sprzęty twoich sąsiadów i znajomych, ale nie zajmują miejsca w twojej piwnicy czy szafie.

Warto korzystać również z takich miejsc jak wypożyczania sprzętu sportowego, która działać będzie przy wybranych "PZU Trasach Zdrowia". Każdy mieszkaniec na tych samych zasadach co w bibliotece będzie mógł wypożyczyć kije nordic walking, piłki czy siatkę do gry, zestawy do pingponga lub badmintona. Przecież nikt nie używa i nie potrzebuje ich codziennie przez 24 godziny. 

Jak widać powiedzenie “dobry zwyczaj - nie pożyczaj” przestaje być aktualne. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, który poświęcamy na naprawy i serwisowanie naszych sprzętów. Nie mówiąc o tym ile miejsca zyskalibyśmy w naszych domach i mieszkaniach, gdybyśmy pozbyli się odkurzaczy, robotów kuchennych, przyrządów do ćwiczeń oraz rowerów, z których korzystamy tylko kilka razy do roku.