Program PZU Trasy Zdrowia - z czym to się je?

Aktywność fizyczna to nie tylko chwilowy trend, którym żyje dziś niemal cały świat. Ruch daje nam energię, dynamikę i siłę do działania. I właśnie tę energię chcemy podarować mieszańcom niewielkich gmin, realizując Program PZU Trasy Zdrowia.


Program skierowany jest do samorządów lokalnych w gminach do 50 tysięcy mieszkańców. Jego celem w edycji 2015 jest stworzenie na terenie Polski 30 Tras, które staną się przestrzenią do spotkań, rekreacji, uprawiania sportu czy edukacji prozdrowotnej, a w konsekwencji integracji środowiska lokalnego.


Czym jest PZU Trasa Zdrowia?

PZU Trasa Zdrowia to mini kompleks rekreacyjno-sportowy, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje ścieżka, przystosowana do bezpiecznego uprawiania sportu na co dzień. Trasa umożliwia aktywność w dyscyplinach między innymi takich jak bieganie, nordic walking, spacery, czy narty biegowe. PZU Trasy Zdrowia będą wykonane w określonym standardzie, wspólnym dla wszystkich lokalizacji.


Modelowa Trasa będzie miała kształt pętli, o długości od 2 do 3 km, wytyczonej na obszarze leśno-parkowym. Na Trasie znajdą się: duża tablica startowa z regulaminem, mapą i numerami alarmowymi; 9 instalacji treningowych wraz z tablicami informacyjnymi, zawierającymi propozycje ćwiczeń dla dzieci, dorosłych i seniorów; duży kierunkowskaz wielofunkcyjny oraz dwa mniejsze kierunkowskazy.


Program obejmuje nie tylko wybudowanie Trasy, ale także przeprowadzenie warsztatów konsultacyjnych, prowadzonych przez doświadczonych moderatorów, wypracowanie Planów Animacji PZU Trasy Zdrowia oraz przyznanie grantów na działania animacyjne. Dajemy więc nie tylko narzędzie, ale i swoistą "instrukcję obsługi" Trasy, bo celem Programu jest przede wszystkim umożliwienie organizacji atrakcyjnych i innowacyjnych form aktywności fizycznej, odpowiadających potrzebom lokalnej społeczności oraz wprowadzających pozytywne zmiany w środowisku lokalnym.